Rodiče vítáni

Jak se pozná škola se značkou Rodiče vítáni? Podle loga na dveřích a plakátu s pravidly certifikace vyvěšeného poblíž vchodu. Taková škola garantuje, že bude dodržovat šest komunikačních pravidel:

1. Rodiče se dostanou bez problémů do školy, včetně pozdních odpoledních hodin.
  2. Rodičům jsou dostupné kontakty na všechny učitele a vedení školy.
  3. Rodiče mají k dispozici informace o tom, co a kdy se ve škole děje.
  4. Rodičům zaručujeme, že při třídních schůzkách neprobíráme prospěch a chování jejich dítěte před ostatními rodiči.
  5. S rodiči komunikujeme partnerským způsobem.
  6. Pořádáme školní akce pro rodiče v termínech a hodinách, které jim umožní se jich opravdu zúčastnit.

Kromě těchto základních pravidel, nabízí značka dalších sedmnáct volitelných kritérií. Pro udělení značky si z nich škola musí vybrat alespoň dvě. Kompletní seznam kritérií naleznete ZDE.

Kdo se může ke značce přihlásit? Každá základní škola či víceleté gymnázium v České republice. Na základě prvních zkušeností pak bude tento program případně rozšířen i na střední školy.

Jak je možné ke značce přihlásit? Škola se může přihlásit sama pomocí online formuláře na webu rodicevitani.cz (ZDE), nebo ji mohou tamtéž „nahlásit“ rodiče, kteří mají pocit, že „jejich“ škola splňuje kritéria vstřícné komunikace.

Proč by to měla škola či rodiče udělat? Školy, které už dnes s rodiči neproblematicky spolupracují, mohou prostřednictvím této značky o sobě dát vědět a přitáhnout rodiče, kteří takovou školu hledají. Rodičům značka umožní snazší orientaci v nabídce škol, rychleji vyhledají tu, která už má fungující systém komunikace s rodičovskou veřejností. Pro ostatní školy a rodiče by mělo jít o inspiraci a konkrétní návod, jakou cestou se vydat.

Co všechno obsahuje projekt Rodiče vítáni? V jeho rámci vyšla v srpnu stodvacetistránková publikace novináře Tomáše Feřteka Rodiče vítáni. Praktický návod, jak usmířit rodiče a učitele našich dětí, která se věnuje úskalím spolupráce mezi rodinou a školou. Součástí projektu je také specializovaný web www.rodicevitani.cz