Zemská výstava z roku 1891 - jak to celé u nás ve třídě probíhalo :-)

Publikováno: 23.4.2023 Autor(ka): Zdena Boušková

Ve středu 19. 4. 2023 naše třída pořádala projektové vyučování na téma: Zemská jubilejní výstava 1891.

Výstava se nám moc povedla, zvládli jsme připravit zajímavosti o 19. století a pochlubit se se svými znalostmi ostatním páťákům. Velmi nás potěšila návštěva vedení školy.

Výstavu uvedli členové organizačního výboru – Pepča a Ondra.

Pepča společně s Míšou vyprávěli o historii parních lokomotiv a nádraží ve Zdicích.

Ondra s Honzou pro nás připravili stánek o pivu a pivovarech v Hořovicích a Berouně.

Verča a Mája Bílková (v dobovém oblečení) nás seznámily s druhy povolání a pro návštěvníky vyrobily lízátka jako z 19. století.

Maty nám ukázal model auta z 19. století a vyprávěl o výrobě podobných vozů.

Majda Hnízdilová a Amálka si pro nás připravily povídání a ukázky hraček.

Lukáš s Maruškou se stali odborníky na módu 19. století.

Díky Kubovi toho hodně víme o význačných stavbách 19. století a o průběhu samotné výstavy v roce 1891 v Praze.

Adrianka nás nechala psát perem namočeným v inkoustu a seznámila nás se školou.

Matěj podával podrobné zajímavosti o zemědělství.

Milovníci dobrého jídla si výstavu mohli zpestřit ochutnávkami „pučálky“ a škvarkových placek u Janičky a Vanesky.

Něco sladkého na zub nabídla Mája Hatinová – přivezla nám z lázeňské kolonády oplatky i s minerálním pramenem.

Sladká dobrota byla i u stánku Anežky a Péti, které vyprávěly o historii sušenek Opavia s ochutnávkou.

Víťa seznamoval návštěvníky s informacemi o spolku Sokol, které připravili Renda a Vítek.

Škoda, že Natálka, Kryštof a Pepa, kteří také pomáhali s přípravou, se nemohli výstavy účastnit.

Děkujeme všem rodinným pomocníkům, kteří nás podporovali, vyhledávali, tiskli, radili, vařili a pekli. 19. století tak pro nás již napořád zůstane zajímavým obdobím a všichni se nás můžete ptát, jak to vlastně kdysi všechno bylo…

Na naše fotografie z výstavy se můžete podívat na webových stránkách třídy ve fotogalerii.

Tady přímo odkaz: https://www.zszdice.cz/zaci/tridy/5-a/fotogalerie/zemska-vystava-1891.2080