Informace k přijímacímu řízení 2021

Publikováno: 25.1.2021 Autor(ka): Helena Moutelíková

Vážení rodiče a žáci, kteří v letošním roce ukončíte povinnou školní docházku, letošní školní
rok opět probíhá jinak, než bychom si představovali a pro vás začíná období, kdy si budete
vybírat školu pro další vzdělávání. Dne 5.1 2021 bylo zveřejněno a nabylo platnosti obecné
opatření MŠMT o úpravách v rámci přijímacího řízení.

Ministerstvo školství s ohledem na epidemii covid-19 rozhodlo, že ředitelé středních škol mohou uchazeče přijímat jen na základě vlastních přijímacích zkoušek školy, případně zcela bez zkoušek.

Na gymnázia by se měly státní přijímací zkoušky konat jako obvykle, včetně dvou termínů, které se ale podle vývoje epidemie mohou posunout.

Jednotné přijímací testy, které organizuje Cermat z českého jazyka a matematiky, by se měly konat na čtyřleté obory 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 14. a 15. dubna. Školní přijímací zkoušky mohou být na maturitních oborech od 12. do 28. dubna.

Důležité termíny

·       Kritéria přijímacího řízení na střední školy musí jejich ředitelé vyhlásit do 31. ledna 2021.

·       Přihlášky na maturitní i nematuritní obory je potřeba odevzdat do 1. března 2021.

·       Pokud počet přihlášek nepřevýší předpokládaný počet přijímaných, může ředitel školy rozhodnout, že se na daný obor nebudou konat jednotné přijímací zkoušky a o přijetí rozhodnou jiná kritéria. Tuto informaci musí zveřejnit nejpozději 8. března 2021.

·       Jednotné přijímací zkoušky pro čtyřleté maturitní obory se budou konat 12. a 13. dubna 2021.

·       Jednotné přijímačky na šestiletá a osmiletá gymnázia se uskuteční 14. a 15. dubna 2021.

·       Své vlastní zkoušky mohou školy uspořádat od 12. do 28. dubna 2021.

·       Přijímací zkoušky na nematuritní obory budou od 22. do 30. dubna (pokud je škola vypíše).

·       Cermat výsledky jednotné zkoušky zpřístupní ředitelům škol 28. dubna, ředitelé pak do dvou pracovních dnů (tedy 30. dubna 2021) musí zveřejnit výsledky celého přijímacího řízení a seznam přijatých.

·       Náhradní termíny jednotné přijímací zkoušky jsou 12. a 13. května.

INFORMACE K VYPLNĚNÍ PŘIHLÁŠKY A K ZÁPISOVÉMU LÍSTKU

• Uchazeč si podává 2 přihlášky (2 obory na jedné škole nebo 2 různé školy) do 1. 3. 2021
  • Uchazeč odevzdá výchovnému poradci od 25.1. do 17.2. 2021 písemně nebo elektronicky informace k vyplnění přihlášky, které budou obsahovat: jméno a příjmení žáka, třídu a údaje o škole (název, adresa) a oborech (název a kód), kam se hlásí. Kontaktní email pro zasílání je: helena.moutelikova@zszdice.cz
  • Přihlášku vyplní výchovný poradce, uchazeč si ji vyzvedne ve škole proti podpisu, zákonný zástupce ji podepíše a doručí do školy osobně nebo doporučeně poštou.
  • Pokud to střední škola vyžaduje, zajistí zákonný zástupce razítko od ošetřujícího lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu.
  • Má-li uchazeč platné doporučení Pedagogicko-psychologické poradny o přiznaných podpůrných opatřeních, přiloží jeho kopii k přihlášce.
  • Pokud uchazeč dosáhl vynikajících výsledků ve vědomostních soutěžích, olympiádách nebo ve sportovních soutěžích, přiloží kopie diplomů rovněž k přihlášce.
  • Zákonný zástupce obdrží ve škole proti podpisu zápisový lístek.
  • Úspěšný uchazeč potvrdí zájem o studium zasláním zápisového lístku do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o přijetí a může jej uplatnit pouze jednou! To neplatí v případě, že chce zápisový lístek uplatnit na škole, kam byl přijatý na základě odvolání.
  • Proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu se uchazeč může odvolat ve lhůtě do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí prostřednictvím odvolání, které adresuje řediteli střední školy.
  • Ředitelé středních škol mohou vyhlásit další kola přijímacího řízení k naplnění předpokládaného stavu žáků.
  • Videokonference k informacím pro uchazeče i rodiče:
  • 9.A 27.1. od 17 hodin
  • 9.B  27.1. od 18 hodin

Zdice  24. ledna 2021                                             Helena Moutelíková