Doporučení k zhlédnutí filmu "V síti"

Publikováno: 12.2.2024 Autor(ka): Jitka Palanová

Vážení rodiče,

vzhledem k nebezpečí, které na dnešní děti číhá na internetu, doporučujeme zhlédnutí dokumentárního filmu V síti. Bohužel i některé mladší děti (chlapci i dívky) se s rizikovým chováním v kyberprostoru potýkají. Prosíme, zvažte, zda by některé části filmu, který je od 12-ti let, nebyly vhodné i pro vašeho potomka.

Další možností je, že film zhlédnete sami, a společně proberte s dítětem, co jste ve filmu viděli, jak se mohou chránit a chovat v kyberprostoru bezpečně. Film je zpoplatněn. Najdete jej na těchto kanálech: HBO Max, Apple TV, Voyo.cz. nebo použijte odkaz.

ODKAZ: https://kviff.tv/katalog/v-siti-za-skolou

Dobrou alternativou je desatero bezpečného chování na internetu, které namluvily protagonistky filmu V síti.

ODKAZ: https://youtu.be/-rCmE2z1IqQ?feature=shared

Samozřejmě se s tímto tématem zabýváme i v preventivních programech ve škole, ale když nás bude víc, je větší šance, že děti před internetovými predátory uchráníme.

DOPORUČUJEME: Pokud byste se s aktivitou internetového predátora setkali, je důležité pořídit screenshot obrazovky, a nahlásit tuto nezákonnou aktivitu Policii ČR.

O filmu:

Film dokumentuje tři fiktivní dvanáctileté dívky, které hrají mladistvě vypadající dospělé ženy. Tyto „dívky“ si píšou a telefonují s tzv. sexuálními predátory na internetu. Sexuální predátoři mají většinou za cíl z obětí vylákat obnaženou fotografii. Během natáčení filmu
došlo také k několika osobním schůzkám se sexuálními predátory (za přítomnosti skrytých kamer, ochranky a dalších odborníků).

Pro účely tohoto dokumentu byly ve studiu vybudovány tři dětské pokoje, ve kterých se odehrávala komunikace s predátory. Jen jeden z dvou a půl tisíce lidí si s dívkou chtěl jen psát, téměř všichni ostatní se zaměřovali na sexuální fotografie a videa. Dvě ze tří hereček musely podstoupit psychoterapii. Součástí projektu byla také osobní setkání hereček s predátory, ta probíhala v pražské kavárně Cafe Jedna.

Natáčení tohoto dokumentu probíhalo pod dohledem ředitelky Linky důvěry, psycholožky, sexuoložky, právničky a kriminalistky (se specializací na kyberkriminalitu). Do přípravy a zpracování filmu se také zapojil tým projektu E-bezpečí.

metodik prevence 1. st. Jitka Palanová