Zábavné psaní diktátů

Publikováno: 5.11.2020 Autor(ka): Petra Srpová

Vážení rodiče,

jelikož pro některá dítka není psaní diktátů moc oblíbená činnost, ať už se jedná o diktování textu ve škole či doma, předkládám vám tipy na zábavnější procvičení diktátu:

tryskodiktát – prostě rychle diktujte slova, nejde ani tak o pravopisné chyby, jako o procvičení rychlého psaní. Nakonec přece jen ty pravopisné chyby opravte a odůvodněte si správný pravopis.

indiánský diktát  – odpadá vaše nutnost diktovat.
Nadepište na pár lístečků různá slova, nebo kratičké věty a položte (nalepte)  různě po bytě. Dítko má za úkol všechny najít, ale pozor – nesmí si je odnést! Musí si je přečíst, zapamatovat a správně napsat. (Psát si je může například pouze v pokojíčku.)  Ano, diktuje sice pouze samo sobě, ale i to je diktování. A navíc procvičuje i paměť a ještě zapojí i pohyb.

Vy si mezitím přečtete svůj oblíbený časopis, vypijte kávu a pak jen zkontrolujete, co vaše dítko napsalo.
My to ve třídě ještě hrajeme  ve dvojicích  – z dvojice vybíhá střídavě jen jedno dítko a nalezené slovo musí nadiktovat spolužákovi, zároveň si to musí vzájemně kontrolovat. (To uvádím pro příklad, že se u vás doma nachází více školáků najednou.)

Výměna  role  – velmi oblíbené.
Dítko diktuje VÁM. A věřte, děti se umí u toho tvářit naprosto důležitě  a většinou perfektně napodobují učitelku ze třídy. (Aspoň budete vědět, jak to u nás ve třídě během diktování vypadá.)  Vy tak trochu napodobujte dítě – pište pomalu, ptejte se, co tam má být atd.  Máte pocit, že si přece tímto dítě nic neprocvičí? Ale ano – čtení i pravopisné jevy, které vám diktuje a pak kontroluje.

Doufám, že vám tyto tipy pomohou překonat mnohdy "nudu" při psaní diktátů. Pro děti to bude příjemná změna.

Přeji vám krásný večer.