Úklidová výzva + informace ohledně možnosti úklidu i v průběhu celého roku

Publikováno: 26.4.2021 Autor(ka): Pavla Nawratová

Úklidová výzva bude pojata po vzoru předchozích výzev v tomto školním roce, soutěžně. Dobrovolníci mohou během tohoto týdne sbírat odpadky ve svém okolí, pořizovat fotodokumentaci a zaznamenávat si kolik toho sesbírali. Buď jednotlivě, jako partička, s rodinou apod. Informace o úklidu vyplní do formuláře, který najdou v Google učebnách přírodopisu. Vyplnit jej mohou jen jednou, tak ať to udělají až když mají vše spočítané.Škola se jako v předchozích letech zapojila do výzvy “Ukliďme svět”. Data z dotazníku se budou odesílat na Český svaz ochránců přírody a vyhodnocovat v rámci školy. Třída, která sesbírá nejvíce odpadu dostane cenu Mr. Propera, a také bude jistě vedením školy po zásluze odměněna.Máme domluvenou spolupráci s městem. Pokud děti sesbírané odpadky umístí do pytlů někam k silnici nebo ideálně k odpadkovým košům v katastru města, zaměstnanci je (ty odpadky, ne děti ?) posbírají a odvezou. Svoz proběhne ve čtvrtek 29. dubna, takže je nutno to stihnout do této doby. Jinak budou muset sběrači odpad zlikvidovat sami. Pokud by se děti sháněly po velkých pevných pytlech na odpad, můžete je odkázat na Kovo Johan, kde by měli mít od úterka připraveny dostatečné zásoby.

Dále je možné sbírat odpad i v průběhu roku mimo tyto výzvy, mnoho mých kamarádů chodí i několikrát ročně ze své vlastní iniciativy na procházky s pytlem a odpad sbírá, vždy ho museli pak svépomocí někam odvézt.
Dopisovala jsem si s panem starostou, zda by bylo možné svoz takto nasbíraného odpadu také nějak vyřešit. Pan starosta byl velmi vstřícný a navrhl následující postup:

V případě, že je samozřejmě pytel těžký, tak jej provázkem svázat, aby nedocházelo, že odpadky se zase z pytle dostanou ven. Následně ho buď odnést k nejbližšímu odpadkovému koši. Technické služby tyto pytle naloží. Pokud nasbíraný pytel bude daleko od takového odpadkového koše, tak navrhuji odložit u nějaké příjezdové cesty a vyfotit a zaslat na tel. číslo přes službu WhatsApp: 734 202 163.  K fotografii popsat uložené místo a SaTZM zajistí jejich odvoz.

Všem děkuji za spolupráci!