Počítání s počítadly

Publikováno: 11.3.2021 Autor(ka): Jitka Palanová

K rozkladu čísel při sčítání a odčítání s přechodem přes desítku by dětem mohla pomoci počítadla. Jestliže jej chcete zapůjčit, jsou k dispozici na vrátnici nové budovy školy.

Námět:

1. Ukaž 10, 20, 15, 16.... (Nejdříve počítá po jedné, potom mu ukažte po dvou, po pěti)

2. Odhadni a rychle nachystej 12, 15, 16.....

3. Příklady na sčítání s devítkou (děti chystají na počítadle): 9 + 2, 9 + 3, 9 + 4...... potom zpřeházeně s počítadlem, potom zkusí zpaměti. Stejně postupujte s osmičkou, sedmičkou, šestkou...., pak teprve příklady promíchejte.

4. Komu vyhovuje, rozdělí si číslo tak, aby mu vyšel první součet 10.  Např.: 9 + 6 = 9 + 1 + 5 = 10 + 5 = 15 Rozklad čísla všichni znáte! ;-)

5. U odčítání si číslo také mohou děti rozkládat.

6. Nejdříve chvilku trénujte na počitadle, potom zpaměti. Když se zpaměti nedaří, vraťte se k počitadlu, prstům nebo krokovadlu, pak znovu zkoušejte příklady zpaměti.

PS: Prosím, zachovávejte klid a pohodovou atmosféru. Sčítat a odčítat se dříve nebo později naučí každý! :-)